详细参数
全文预览
Single Phase 4.0 A Silicon Bridge Rectifiers 单相4.0安培硅桥式整流器
桥式整流二极管
功能特点
产品名称:Single Phase 4.0 A Silicon Bridge Rectifiers 单相4.0安培硅桥式整流器
产品型号:GBU410
产品特征:
Ideal for printed circuit board
Reliable low cost construction
Plastic material has Underwriters Laboratory Flammability Classification 94V-0
Surge overload rating to 150 amperes peak
High temperature soldering guaranteed:
250℃ / 10 seconds / 0.375” ( 9.5mm )
lead length at 5 lbs., ( 2.3 kg ) tension
机械数据:
Case: Molded plastic body
Terminals:Leads solderable per MIL-STD-750,Method 2026
Weight:0.3 ounce.8.0 grams
Mounting torque:5 in.lbs.Max
最大额定值和电气特性:
Rating at 25℃ ambient temperature unless otherwise specified.
Single phase, half wave, 60 Hz, resistive or inductive load.
For capacitive load, derate current by 20%
产品数据:
Maximum Repetitive Peak Reverse Voltage VRRM 最大反向峰值电压 :1000V
Maximum RMS Voltage VRMS 电压有效值 :700V
Maximum DC blocking Voltage VDC 最大直流阻断电压:1000V
Maximum Average Forward Rectified Current IF(AV) 最大正向电流 :4.0 A
Peak Forward Surge Current, 8.3 ms Single Half Sine-wave Super imposed on Rated Load IFSM 最大正向浪涌电流 :150 A
Maximum Instantaneous Forward Voltage Drop Per Leg @ 4.0A VF 最大正向压降 :1.1 V
Maximum Reverse Current at Rated @TA=25℃ IR 最大反向漏电流 :5.0μA
DC blocking voltage @TA= 125℃ IR 最大反向漏电流 :500μA
Typical Thermal Resistance (Note) RθJA 热阻系数 :20℃/W ; RθJC 热阻系数 :4.0℃/W
Operating Temperature Range TJ 工作结温 :-55 to +150 ℃
Storage Temperature Range TSTG储存温度范围 :-55 to +150 ℃
Mounting Torque TOR :8 kg.cm
封装: GBU
| 参数名称 | 属性值 |
| 厂商名称 | 扬杰科技(YANGJIE) |
| Reach Compliance Code | unknow |
| 配置 | BRIDGE, 4 ELEMENTS |
| 二极管类型 | BRIDGE RECTIFIER DIODE |
| 最大正向电压 (VF) | 1 V |
| 最大非重复峰值正向电流 | 150 A |
| 元件数量 | 4 |
| 最高工作温度 | 150 °C |
| 最大输出电流 | 4 A |
| 最大重复峰值反向电压 | 1000 V |
| 表面贴装 | NO |
热搜元器件
电子工程世界版权所有
京B2-20211791
京ICP备10001474号-1
电信业务审批[2006]字第258号函
京公网安备 11010802033920号
Copyright © 2005-2026 EEWORLD.com.cn, Inc. All rights reserved